Популярне

Історія важливого моста на Тернопільщині

Міст щонайменше двічі руйнували і відновлювали

Нові старі фото та нові знахідки відкривають нові факти з історії Теребовлі. Ось міст в Теребовлі біля автостанції, до якого ми всі звикли. 

Та 100 років тому його двічі руйнували і двічі відновлювали, і то щонайменше. А потім ще раз після Другої Світової війни. 

 Оскільки в газеті за 1893 рік згадується, що перший потяг в Теребовлю прибув ще 1893 року, то певно ж міст уже тоді був готовий. Два прольоти з металоконструкцій довжиною по 30 метрів. Мав три опори - дві з каменю по краях і одна в середині, напевно теж з каменю.

1. Перший раз його підірвали австрійці в 1914 році. Тоді він був не сильно ушкоджений, північна частина моста просто злетіла з середнього бика. А можливо і обидві секції, якщо середній бик був повніслю знищений

2. Від початку війни і до серпня 1917 року тут панували російські війська. Півінчну секцію моста вони підняли і встановили на дерев'яних підпорах. Крім того вони також перешили всю залізницю на широку російсько колію.

3. Відступаючи в липні 1917-го російські війська знову нищили всі мости. Північна секція знову впала одним кінцем у воду.

4. 27 липня 1917 року австрійські та німецькі війська витіснили росіян і зайняли Теребовлю. Через тиждень-два німецькі залізничні війська почали відновлення залізничної інфраструктури 

5. Відновлення моста тривало з 12 по 25 серпня 1917 року. Під час відновлення моста було задіяне 6-те водолазне відділення для різання автогеном металоконструкцій під водою, щоб демонтувати сильно ушкоджену північну секцію мосту. Замість цієї частини встановлено металеву балку на свайних дерев'яних опорах. Довжина балки 31м, тому посередині прольоту встановили ще одну опору. Колію знову перешили з російської широкої на вузьку європейську. 

6. Що було з мостом з 1918-го до 1939 року поки відомостей нема.

7. Останні дві світлини, які на форумах датовані 1941 роком показують ще одне руйнування. Міст знову було підірвано, вже радянськими військами і цього разу разом з вагонами, щоб ускладнити відновлення моста.

Для когось це дрібниці, непотрібна інформація, та мені це чомусь цікаво.

Емма Кец
Всі статті автора

Тернопіль

Якщо ви помітили помилку, будь ласка, виділіть неправильний текст та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо, що робите нас кращими.


Коментарі

Будь ласка, не пишіть повідомлення, що містять образливі і нецензурні вислови, заклики до міжрелігійної, міжнаціональної та міжрасової ворожнечі. Такі коментарі будуть видалені.


Вибір редакції

Бер
27
У чому різниця між просеко та шампанським

Просеко та шампанське — два популярних види ігристих вин, які часто асоціюються зі святковими подіями та особливими випадками. Мають спільні характеристики, які роблять їх досить схожими, але водночас різними. Кожен напій може похвалитися власними особливостями.

Бер
18
Наукова установа в Тернополі проводить збір книг для Херсону

З нагоди відзначення 210-ї річниці з дня народження Тараса Шевченка та з метою поповнення бібліотечних фондів, формування книжкових поличок в укриттях та наповнити книжкові полиці в Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара.

Лют
19
Які перспективи освіти в Україні в майбутньому?

Мати можливість планувати далі, аніж на наступні декілька місяців – це велика розкіш для середньостатистичного українця, який перебуває в режимі виживання, боротьби та невизначеності. Але є багато соціальних сфер, які під впливом війни починають змінюватися вже сьогодні. І чи будемо ми готові до нових реалій, коли ці зміни заведуть нас у глухий кут і вимагатимуть термінових реформ? Наприклад, яким ви бачите майбутнє української освіти, яка напряму залежить від народжуваності дітей? В 2000-х роках ми досягли відносної стабільності у своєму економічному та політичному розвитку. Саме завдяки цьому внормувалося і питання народжуваності. З ростом рівня життя зросла і народжуваність, яка в 2012 році досягла позначки в 520 тисяч немовлят.

Реклама

НОВІ КОМЕНТАРІ


parkovka.ua

Зроблено web-студією